היסטוריה

מתי נולדה הרפואה הסינית?- מקובל לחשוב שהרפואה הסינית החלה לפני 6000 שנה, היות ששריוני צבים עם סימניות כתב שקשורות לרפואה נמצאו מתקופה זו. בעוד שהספר שמשמש עד היום כתנ"ך של הרפואה הסינית נכתב לפני 2500 שנה והוא נקרא "ספר הקיסר הצהוב". הספר מתאר שיח בין הקיסר ובין רופא החצר. הקיסר מתעניין ברפואה ושואל את הרופא שאלות, הרופא "צ'י פו"עונה באריכות.

 

כיצד נוצרה הרפואה הסינית?- קשה לדעת בדיוק מאחר והרפואה הסינית לא נולדה מתוך רעיון או תגלית. הרפואה הסינית היא תוצאה של צרכים בסיסיים ואינספור פעמים של ניסוי וטעייה במשך אלפי שנים.  

 

איך גילו את נקודות הדיקור? - הסיפור הנפוץ ביותר הוא על לוחם שחץ פגע באחד מחלקי גופו והוא נרפא מבעיה שהציקה לו מאז ומתמיד. ייתכן ומקרה כזה היה, אך כנראה שגילוי נקודות הדיקור מקורם בהשתלשלות של מאורעות לאורך אלפי שנים ולא תולדה של מאורע אחד.

 

מהיכן הידע הסיני על האנטומיה והפיזיולוגיה של בגוף?- לפני כ2000 שנה ביצעו הסינים דיסקציות על עבריינים שהוצאו להורג וכל הידע תועד בספר של "Han" ויותר מאוחר בספר הNai Jing  ושם יש תאור מדוייק של האנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם. בתקופה זו בעצם הושלמה תאוריית המרידיאנים.