על מנת ללמוד לטפל ברייקי יש לעבור תהליך מיוחד הנקרא "פתיחה" או "חניכה" (initiation), שבו, על פי האמונה, נפתח התלמיד אל אנרגיית הרייקי ומאותה העת הוא יכול לטפל בעצמו ובאחרים.

 

הטיפול ברייקי נעשה בדרך כלל באמצעות מגע - ישנן כ-15 תנוחות (המספר משתנה בזרמים השונים של הרייקי) שבהן המטפל מניח את ידיו על גופו של המטופל, או מעט מעליו, ואז, על פי האמונה, זורמת אנרגיית הרייקי אל המטופל. אנרגיה זו, על פי האמונה, איננה אנרגיה של המטפל עצמו אלא אנרגיה של היקום, העוברת דרך המטפל אל המטופל.

 

לימוד שיטת הרייקי מתחלק לשלש רמות בסיסיות:

  רייקי 1: ברמה זו לומדים התלמידים לטפל בעצמם ובאחרים באמצעות מגע.

  רייקי 2: ברמה זו מחזקים התלמידים את היכרותם עם אנרגיית הרייקי ולומדים "לשלוח טיפול מרחוק"   

  רייקי 3: מאסטר, בדרגה זו יכול המשתמש ברייקי ללמד אחרים.

 

עם ההתפתחות משלב רייקי אחד לשני, בא לידי ביטוי השימוש המסורתי בסמלים. סמלים אלו מהווים כלי עזר למיקוד וחיזוק עוצמת האנרגיה המתועלת מהמרפא אל המטופל תוך התאמה בין סמל מסוים לסובייקט המטופל על ידי המרפא בשיטה זו.

 

במהלך השנים יצאו מהרייקי המסורתי גם זרמים נוספים שערכו פרשנות לגרסה הפשטנית של הרייקי, ובהם - ריידינס, "קרונה רייקי", אנרגיה אוניברסלית, רייקי יהודי, הפוסל שימוש בסמלי הרייקי ועוד. חלק מזרמים נוספים אלה מחלקים את לימוד הרייקי לארבעה שלבים במקום לשלושה. רוב המשתמשים ברייקי אינם נמנים עם זרמים אלה ואינם מכירים בתוספות שהוסיפו אלה לרייקי.

 

על פי אמונתם של העוסקים ברייקי, הרייקי פועל באופן כוללני, הוליסטי, כלומר מטפל ביצור חי כמכלול ולא רק מסיר תסמינים. על פי אמונה זו אנרגיית הרייקי היא אנרגיית חיים בעלת כוחות ריפוי החודרת בעדינות אל כל יצור שבו מטפלים, ומרפאת לעומק את היסוד האמיתי של הבעיה. על פי אמונתם של העוסקים בשיטה, הרייקי תומך בכל יצור ביומיום ומשפר את מצבו בכל המישורים - הגופני, הנפשי והרוחני. לשיטתם של העוסקים בו, הרייקי פועל גם כרפואה מונעת, המגינה מפני מחלות.

 

רייקי

 

רייקי, שיטת טיפול אלטרנטיבית המבוצעת, בין היתר, על ידי מגע. מקור המילה "רייקי" הוא בשני תווי קנג'י יפניים: "ריי" = רוח,תודעה אלוהית; ו"קי" (היגוי יפני של המילה צ'י) = אנרגיית חיים. השילוב של שני התווים משמעו אנרגיית חיים המכוונת על ידי תודעה אלוהית.

 

טיפולי רייקי מוצעים גם במסגרת מרפאות של קופות החולים השונות בארץ, ובמספר בתי חולים בעולם. המטפלים ברייקי מטפלים במגוון בעיות נפשיות או פיזיות, בין אם הם מאמינים ביכולות הרייקי ובין אם לאו. העדיפות של רייקי על טיפול תמיכתי אחר, שאינו עושה שימוש ב"אנרגיות".

 

הרייקי התפתח בתחילת המאה ה-20 על ידי מיקאו אוסואי, נזיר בודהיסטי מיפן. במהלך הזמן פותחה השיטה על ידי אוסואי יחד עם ד"ר צ'וג'ירו הייאשי, רופא בצבא היפני באותה תקופה. לאחר מכן הובאה השיטה למערב על ידי הוואיו טקאטה.